Administrația locală din Târgoviște a demarat procesul de licitație pentru execuția proiectului „Creșterea eficienței energetice la Grădinița cu program prelungit nr. 14, str. Vasile Voiculescu, nr. 4”. Valoarea totală a investiției se ridică la 2.903.759,57 lei, iar lucrările vor viza o serie de intervenții menite să îmbunătățească performanța energetică a clădirii.
Printre intervențiile planificate se numără termoizolarea pereților exteriori, termoizolarea planșeului peste etaj cu saltele din vată minerală bazaltică, înlocuirea tâmplăriei exterioare, montarea de panouri solare termice și fotovoltaice, înlocuirea corpurilor de iluminat cu tehnologie LED și multe altele.
Proiectul beneficiază de finanțare în principal din partea Administrației Fondului de Mediu (AFM), prin intermediul „Programului privind creșterea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice cu destinație de unități de învățământ”, gestionat de Primăria Târgoviște.
De menționat că, în total, administrația locală târgovișteană a accesat proiecte în valoare de peste 34.000.000 lei prin Administrația Fondului de Mediu. Aceste proiecte vizează îmbunătățirea eficienței energetice în diverse domenii, inclusiv infrastructura de iluminat public și realizarea de piste pentru biciclete în municipiu.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News