Municipiul Târgoviște se numără printre orașele care au emis noile CNP-uri chiar zilele trecute, o dată ce registrele de stare civilă au intrat în epoca digitalizării.
NOUL Cod Numeric Personal este alcătuit din 13 cifre, structurate în trei părți: semnificativă, secvențială și o cifră de control. Schimbarea apare la codul de județ, care a fost înlocuit cu numărul unic „70” pentru toate CNP-urile, indiferent de locul nașterii sau de domiciliu.
Până acum au fost generate 688 de astfel de coduri numerice personale, în orașele Oradea, Deva şi Târgoviste.
![Municipiului Târgoviște se numără printre primele orașele care au emis noile CNP-uri](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/primaria-targoviste.jpg)
CNP-urile noi nu au fost artibuite doar nou-născuților, ci și celor care și-au dobândit cetățenia română în această perioada.
Foarte important: codurile existente nu se schimbă.