![Noi perspective de cooperare între Târgoviște și Tomar: Întâlnire de succes între primarii celor două orașe](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/cristian-stan-tgv1.jpg)
Astăzi, în municipiul Târgoviște, a avut loc o întâlnire deosebit de importantă între reprezentanții administrației locale și delegația orașului istoric Tomar din Republica Portugheză. Primarul orașului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a avut onoarea să-l întâmpine pe domnul Hugo Cristóvão, primarul orașului Tomar, care a fost însoțit de domnul Célio Gonçalo Marques, vicepreședinte al Universității Politehnice din Tomar.
![Noi perspective de cooperare între Târgoviște și Tomar: Întâlnire de succes între primarii celor două orașe](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/cristian-stan-tgv2.jpg)
La întâlnire a participat și rectorul Universității „Valahia” din Târgoviște, domnul Sălișteanu Corneliu. În cadrul discuțiilor, s-au stabilit coordonatele unui nou parteneriat la nivel administrativ, menționându-se importanța consolidării legăturilor deja existente între cele două orașe.
Parteneriatul dintre universitățile din Târgoviște și Tomar este unul deosebit de valoros pentru ambele părți, facilitând schimburile academice și culturale, precum și colaborările în domeniul cercetării și inovării. Întâlnirea de astăzi a subliniat angajamentul comun pentru dezvoltarea continuă a acestor relații și explorarea noilor oportunități de colaborare.
Primarul Daniel Cristian Stan a subliniat importanța acestei colaborări: „Suntem mândri să continuăm și să extindem parteneriatul cu prietenii noștri din Tomar. Împreună, putem realiza proiecte benefice pentru comunitățile noastre și pentru mediul academic din cele două orașe.”
Vizita delegației portugheze marchează un nou capitol în relațiile de prietenie și cooperare între Târgoviște și Tomar, oferind perspective promițătoare pentru viitorul ambelor comunități.