Inaugurarea Școlii Gimnaziale nr. 2 Picior de Munte-Boboci reprezintă un moment deosebit pentru comunitatea din satul Picior de Munte.
Prin implementarea cu succes a proiectului de extindere și dotare a școlii, administrația condusă de primarul Gheorghe Sandu a demonstrat un angajament puternic față de educație și dezvoltarea localității.
Această investiție va oferi elevilor condiții moderne de învățare, contribuind la creșterea calității educației și la creșterea atractivității comunității pentru familiile din zonă.
De asemenea, prezența oficialităților la eveniment subliniază importanța acestui proiect la nivel județean și regional.
Este vorba despre implementarea cu succes a proiectului” Extindere și dotare Școala Boboci cu 8 săli de clasă și 3 laboratoare, sală de sport, amenajare incintă și împrejmuire”.
Este un proiect pentru care Primăria Dragodana a obținut fonduri Regio în vederea extinderii imobilului Școlii Boboci din satul Picior de Munte, comuna Dragodana, și dotării la standarde europene în scopul îmbunătățirii infrastructurii educaționale.
Gazdă primitoare a fost primarul Gheorghe Sandu.Nu au lipsit președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia, reprezentantul ADR Sud-Muntenia, și alți invitați de la județ.
![Inaugurarea Școlii Gimnaziale nr. 2 Picior de Munte-Boboci reprezintă un moment deosebit pentru comunitatea din satul Picior de Munte.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/INAUGURARE-SCOALA-DRAGODANA.jpg)
Lucrările au vizat realizarea a opt săli de clasă, a trei laboratoare și a unei săli de sport, amenajarea incintei și împrejmuirea școlii, astfel încât să fie create condiții adecvate pentru desfășurarea activităților sportive și educaționale, alături de dotarea corespunzătoare a investiției propuse prin proiect. Durata de implementare a proiectului este de 71 de luni, valoare totală a fost de 9.828.829,36 lei, din care 8,35 milioane de lei este finanțarea nerambursabilă de la Fondul European pentru Dezvoltare Regională (FEDR), peste 1,27 milioane de lei este valoarea eligibilă nerambursabilă din Bugetul Național, iar aproape 197 de mii de lei reprezintă cofinanțarea Primăriei Dragodana.
O viziune împlinită pentru comunitate: educație de calitate
Faptul că educația este prioritară pentru primarul Gheorghe Sandu, se vede cu ochiul liber. Investind în educație, se investește în viitorul copiilor .
Odată cu inaugurarea acestui proiect educațional, administrația județului Dâmbovița demonstrează că investiția în viitorul copiilor este o responsabilitate asumată cu seriozitate.
Din program nu au lipsit surprizele frumoase și multă bucurie pentru copiii comunității.
Au completat povestea de astăzi, personajele îndrăgite din lumea copilăriei, dar și baloanele colorate și de spumă.