„Paștele cailor”, sărbătoare unică în România, organizată de comunitate bulgară din cartierul Matei Voievod din Târgoviște.
![„Paștele cailor”, sărbătoare unică în România, organizată de comunitate bulgară din cartierul Matei Voievod din Târgoviște.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/PASTELE-CAILOR-TGV5.jpg)
„Paștele cailor” sau Tudorița este sărbătoarea tuturor oamenilor harnici din cartierul „Matei Voievod”.
![„Paștele cailor”, sărbătoare unică în România, organizată de comunitate bulgară din cartierul Matei Voievod din Târgoviște.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/PASTELE-CAILOR-TGV6.jpg)
„Paștele Cailor ” este ziua în care grădinarul bulgar şi calul său, după un obicei străvechi, merg la biserică şi primesc binecuvântarea preotului pentru a fi sănătoşi în anul care urmează. După sfinţire, bulgarii le dau cailor „Konceta”, nişte pâinici mici, pe care proprietarii le împart cu animalele sale.
![„Paștele cailor”, sărbătoare unică în România, organizată de comunitate bulgară din cartierul Matei Voievod din Târgoviște.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/PASTELE-CAILOR-TGV4.jpg)
Comunitate de bulgarii din Târgoviște a reușit să-și ducă tradițiile mai departe.
Cu această ocazie, la Târgoviște au fost prezenți Ilyana Yotova, vicepreședintă a Republicii Bulgaria, și Radko VLAYKOV, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Bulgaria în România.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News Știri de ultima oră și AICI