Postul Crăciunului este primul post din anul bisericesc,începe pe 15 noiembrie și ține 40 de zile, până pe data de 24 decembrie, timp în care credincioșii își amintesc de postul lui Moise de pe Muntele Sinai, când acesta aștepta să primească cuvintele lui Dumnezeu scrise pe lespezile de piatră ale Tablelor Legii. Astfel, prin post, enoriașii se învrednicesc să primească pe Cuvântul lui Dumnezeu întrupat și născut din Fecioara Maria.
Dezlegări în timpul Postului Crăciunului
Potrivit Bisericii, în fiecare sâmbătă și duminică, cuprinse între 21 noiembrie, când este sărbătorită Intrarea Maicii Domnului în Biserică, și 20 decembrie, când se face pomenirea Sfântului Ignatie Teoforul, credincioșii au dezlegare la pește. În rest, vor avea o alimentație bazată pe legume.
Postul Crăciunului se numără printre cele mai uşoare perioade de post din an, întrucât are multe zile cu dezlegare la peşte. Deşi Postul Naşterii Domnului nu este greu de ţinut, credincioşii trebuie să respecte o serie de reguli. În postul Crăciunului este interzisă beţia.
În Postul Naşterii Domnului nu se fac nunţi.Abstinența sexuală: În unele tradiții, se recomandă abstinența sexuală pe durata postului.Se sugerează evitarea petrecerilor, a muzicii lumești și a distracțiilor care pot distrage atenția de la scopul spiritual al postului.Pe 20 decembrie, de Ignat, nu se spală rufe, se taie porcii şi se spune că vederea sângelui apără de boli şi aduce noroc.Pe 24 decembrie, în ajun de Crăciun, nu se dă din casă, se mătură invers şi nu se scoate gunoiul ca să nu se ducă norocul.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News