Prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia, a participat zilele trecute la o întâlnire de lucru cu reprezentanții ISJ Dâmbovița, directorii de școli și instituții MAI cu atribuții clare privind siguranța școlară.
Debutul noului an școlar și derularea acestuia într-un climat de liniște și siguranță a reprezentat tema principală a întâlnirii cu directorii tuturor unităților de învățământ din județul Dâmbovița, din data de 7 septembrie 2023, ce a avut loc în Amfiteatrul Liceului de Arte ”Bălașa Doamna” din Târgoviște.
![Prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia, le-a transmis directorilor de școli să acorde o mai mare atenție modului în care se desfășoară procesul educațional și crearea unui climat de siguranță în școli](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/09/directori-de-scoli.jpg)
Instituția Prefectului a desfășurat în perioada 28 august – 7 septembrie 2023 acțiuni de verificare a tuturor unităților de învățământ din județ, împreună cu Direcția de Sănătate Publică și Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița. Deficiențele sesizate au fost comunicate factorilor de decizie, multe dintre ele fiind deja remediate. Este important de menționat că nu sunt probleme majore la nivelul județului și toate unitățile de învățământ își vor deschide porțile în data de 11 septembrie 2023 în condiții bune pentru toți elevii dâmbovițeni.
„În cadrul discuțiilor purtate le-am solicitat directorilor de școli o mai mare atenție acordată modului în care se desfășoară procesul educațional, precum și cu privire la crearea unui climat de siguranță în școli.
Am subliniat, de asemenea, rolul esențial pe care îl are parteneriatul dintre părinți-școală-autorități publice în ceea ce privește asigurarea unui mediu sigur în unitățile de învățâmânt.
Punerea în aplicare a Planului Național Cadru de Acțiune privind siguranța școlară reprezintă un pas important în crearea unui mediu școlar mai sigur pentru elevi și profesori și un instrument pentru îmbunătățirea siguranței cetățenilor și combaterea consumului și traficului de droguri.
Într-un context în care ne confruntăm cu o creștere a violenței în școli, a bullying-ului și a consumului de substanțe interzise printre elevi, siguranța în unitățile de învățământ reprezintă o prioritate pentru toți factorii implicați în punerea în aplicare a acestui Plan național.
Astfel, siguranța în unitățile de învățământ a devenit o urgență națională care nu poate fi ignorată.
I-am asigurat pe toți cei prezenți că Instituția Prefectului este și va continua să fie un partener de dialog, dar și de acțiune în combaterea fenomenelor negative care îi pot afecta pe elevi.
Mult succes în noul an școlar!” , a transmis prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News