Primaria Văcărești a semnat acordul de asociere cu CJ Dâmbovița, privind dotarea unităților scolare din localitate , în vederea depunerii și implementării proiectului: “DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR ȘI A UNITĂȚILOR CONEXE DIN JUDEȚUL
DÂMBOVIȚA”.
Întreaga infrastructură școlară din Văcărești, va beneficia de îmbunătățiri semnificative. Mobilier și suport didactic pentru 22 de săli de clasă, laborator de informatică, dulapuri individuale pentru elevi, display interactiv (Tablă interactivă) + Suport mobil, set de jocuri didactice, tablă magnetică și multe alte instrumente care sunt menite să facă din toate sălile de clasă un loc plăcut și interactiv.
Proiectul va fi finanțat prin PNRR, Pilonul VI – Politici pentru noua generație, Componenta C15: Educație și, în cadrul acestuia, vor fi achiziționate table interactive, sisteme Desktop + Monitor/AII-In-One/Laptop, sisteme de sunet, multifuncționale; camere videoconferință, routere Wi-Fi; softuri educaționale, echipamente IT, scannere portabile, dispozitive și echipamente tehnologice.
” Mulțumesc domnului președinte Corneliu Stefan pentru dedicarea și implicarea în acest proiect de mare importanță pentru elevii din județul nostru.”, a transmis primarul comunei Văcărești, Romică Stoica