Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, alături de președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a subliniat importanța majorității în consiliul local în cadrul unei conferințe de presă organizate de PSD Dâmbovița. Stan a evidențiat că un primar fără sprijinul unei majorități în consiliul local se confruntă cu dificultăți în promovarea și dezvoltarea investițiilor în comunitate.
„Un primar fără un consiliu local nu are cum să promoveze și să dezvolte investiții, în schimb, un consiliu local ostil poate să blocheze investițiile la nivelul comunităților locale”, a declarat primarul Cristian Daniel Stan. El a subliniat că este esențial să existe o concordanță politică între funcția de primar și majoritatea în consiliul local pentru o bună funcționare a administrației publice locale.
![Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, alături de președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/04/Cristian-stan-targoviste1.jpg)
Stan a adăugat că au fost întâlnite numeroase situații în care proiecte importante pentru comunități au fost blocate din cauza orgoliilor personale, mai ales de natură politică. „Am văzut de-a lungul timpului foarte multe situații în care din cauza unor orgolii personale, în principal de natură politică, au fost blocate proiecte importante pentru comunitățile locale”, a menționat el.
Primarul Târgoviștei a subliniat importanța acestui aspect pentru alegători, evidențiind că este crucial ca la nivelul primăriei, consiliului local și al președintelui Consiliului Județean să existe o concordanță pentru a asigura continuitatea și predictibilitatea în administrarea publică. „Este foarte important ca de la nivelul primarului, consiliului local, președintelui Consiliului Județean să existe o concordanță de natură să asigure continuitate și predictibilitate a actului administrativ care vizează în principal dezvoltarea comunităților locale prin promovarea investițiilor publice foarte importante pentru oameni”, a conchis Cristian Daniel Stan.
Aceste declarații evidențiază importanța coeziunii politice în vederea promovării dezvoltării locale și a investițiilor publice, subliniind necesitatea unei colaborări eficiente între autoritățile locale.