Producători autohtoni dâmbovițeni din toate zonele județului și-au dat întâlnire în comuna Dragomirești, la sărbătoarea iei și a satului românesc, eveniment organizat de Primăria Dragomirești și Asociația CAPRIROM, prin implicarea directă a vicepreşedintelui CAPRIROM, Gerogiana Udrescu, Asociația Păstorul Crișana si a primarului Dragoș Vlădulescu, cu deschidere totală din partea prefectului Claudia Gilia.
Producătorii dâmbovițeni și-au etalat produsele pur tradiționale iar cei prezenți au putut să deguste bunățile.
După cum era și normal, au avut loc și discuții între producători și oficialii județului. Producătorii autohtoni după cum știm sunt cei mai afectați după cei doi ani de pandemie dar și de situația economică actuală.

S-a discutat despre dezvoltarea satului
dâmbovițean, dar și despre modul în care autoritățile locale și naționale trebuie să intervină pentru susținerea afacerilor de familie din mediul rural.
Problemele ridicate de fermierii și legumicultorii dâmbovițeni vor fi aduse în atenția ministerului de resort de către parlamentarii de Dâmbovița

Au fost prezenți primarul Dragoș Vlădulescu, prefectul Claudia Gilia, președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, vicepreședintele Luciana Cristea, parlamentari, reprezentanții Direcției Agricole Dâmbovița și nu în ultimul rând Barabasi Antal Szabolcs, secretar de stat în Ministerul Agriculturii.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News