![Progrese notabile în infrastructura satului Bumbuia și Gura Foii, comuna Gura Foii: Conducte de apă și canalizare introduse, drumuri pregătite pentru asfaltare](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/radu-georgescu-gura-foii-.jpg)
În comuna Gura Foii, satul Bumbuia și Gura Foii se află în centrul atenției în ceea ce privește infrastructura, cu primarul Radu Georgescu activ în teren pentru monitorizarea progresului lucrărilor. Ultimele actualizări aduc vești bune, cu lucrări în ritm susținut și planuri bine conturate pentru viitorul apropiat.
În satul Bumbuia, lucrările la rețeaua de apă au ajuns la un punct crucial, cu săpăturile care au atins intrarea în sat și introducerea a 2 kilometri de conducte de aducțiune din satul Blidari. Acest lucru a fost confirmat de către primarul Georgescu, care a subliniat surpriza plăcută a progresului rapid. Lucrările efective în sat sunt programate să înceapă începând de marți, 7 mai, marcând un pas important în îndeplinirea nevoilor comunității.
![Progrese notabile în infrastructura satului Bumbuia și Gura Foii, comuna Gura Foii: Conducte de apă și canalizare introduse, drumuri pregătite pentru asfaltare](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/radu-georgescu-gura-foii-1.jpg)
În paralel, în satul Gura Foii, deja au fost introduse 500 de metri de conductă de apă și 36 de metri de canalizare, cu planuri de a relua activitatea în plină forță imediat după Sfintele Paști. Trei echipe separate sunt pregătite să lucreze atât pentru apă, cât și pentru canalizare, asigurând astfel progresul eficient al lucrărilor.
Infrastructura rutieră nu este neglijată, cu mai multe tronsoane de drum pregătite pentru asfaltare. Din cele zece străzi neasfaltate rămase în întreaga comună, trei au fost deja pregătite, iar în zilele următoare se va lucra la pregătirea celorlalte și la turnarea imediată a asfaltului.
Un alt punct focal al eforturilor este drumul între satele Gura Foii și Bumbuia, unde lucrările sunt pe jumătate finalizate. Primarul Georgescu a făcut o promisiune fermă că până pe 15 mai, primul strat de asfalt va fi turnat pe porțiunea rămasă neasfaltată, îmbunătățind astfel accesul între aceste comunități într-un mod semnificativ.
![Progrese notabile în infrastructura satului Bumbuia și Gura Foii, comuna Gura Foii: Conducte de apă și canalizare introduse, drumuri pregătite pentru asfaltare](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/radu-georgescu-gura-foii.jpg)
Cu astfel de progrese notabile în infrastructură, comunitatea din Gura Foii se pregătește să intre într-o nouă eră de dezvoltare și accesibilitate, cu beneficii tangibile pentru toți locuitorii.