PSD DÂMBOVIȚA spune clar și răspicat că toate proiectele sunt importante, însă proiectul de suflet îl reprezintă cel al construirii unui spital nou, un SPITAL PEDIATRIC.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/01/btgjj-1024x1024.jpg)
„Este un spital care va fi construit de la zero. Este aproape finalizat studiul de fezabilitate, în curând vi-l vom prezenta. Proiectul unității medicale va fi finanțat prin POS-ul de Sănătate. Anul viitor vom scoate la licitație proiectul tehnic și execuția”, a declarat președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Stefan.
Spitalul nou dedicat exclusiv copiilor va fi construit pe locația fostului Spital de Boli Contagioase din Târgoviște și are o valoare estimată la aproximativ 25 Milioane de Euro. Clădirea va avea o suprafață construită de 4000 mp și va fi avea 70 paturi de spitalizare continuă, bloc operator cu ATI, ambulatoriu integrat de pediatrie, 4 sau 6 locuri de spitalizare de zi, un ambulatoriu RMN și radiologie pediatrică, o parcare supraetajată de aproximativ 100 locuri pentru personal și pacienți.”, a transmis președintele PSD Dâmbovița, Corneliu Ștefan