În cadrul evenimentului anual „Zilele Cetății” din Târgoviște, care marchează istoria și tradițiile orașului, există un moment special dedicat celor care au parcurs o călătorie de 50 de ani în căsnicie. Această festivitate de premiere a cuplurilor „de aur” este un prilej deosebit de emoționant, atât pentru protagoniștii principali, cât și pentru comunitatea locală. Administrația târgovișteană pune un accent deosebit pe recunoașterea și aprecierea acestor povești de dragoste și angajament care au rezistat timpului.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/09/cupluri-de-aur-tgv.jpg)
Primarul Cristian Stan, un susținător convins al acestei tradiții locale, a subliniat importanța acestui moment special: „Este unul dintre momentele dragi mie din cadrul «Zilelor Cetății»: festivitatea închinată cuplurilor «de aur» ale Târgoviștei. Pentru că, privindu-i pe acești oameni, avem imaginea a tot ceea ce poate fi mai real din bucuria vieții împreună: dragoste, desigur, dar însoțită de înțelegere, înțelepciune, sacrificiu (uneori), răbdare, putere de a împleti lucrurile frumoase cu cele mai puțin reușite. Și convingerea nestrămutată de a merge mai departe, împreună.”
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/09/cupluri-de-aur-tgv-db-1024x808.jpg)
Acest moment de recunoaștere aduce în prim-plan povestea fiecărui cuplu „de aur”, împărtășind cu toată comunitatea experiența și învățămintele acumulate pe parcursul a cinci decenii de căsnicie. Este o oportunitate de a reflecta asupra valorilor fundamentale ale vieții de familie și de a înțelege profunzimea și complexitatea unei căsnicii de lungă durată.
Cuplurile „de aur” sunt, în mod just, aplaudate și încurajate să-și împărtășească poveștile cu generațiile mai tinere, oferindu-le astfel o perspectivă unică asupra a ceea ce înseamnă angajamentul și susținerea într-o căsnicie. Prin această festivitate, se subliniază importanța conservării valorilor tradiționale și a continuității într-o lume în continuă schimbare.
În concluzie, festivitatea de premiere a cuplurilor „de aur” din cadrul „Zilelor Cetății” din Târgoviște reprezintă un omagiu adus iubirii și înțelepciunii dobândite de-a lungul decadelor. Aceste cupluri sunt exemple vii ale frumuseții și adevărului vieții în doi, amintindu-ne că dragostea și angajamentul autentic pot învinge timpul și obstacolele vieții. Cu fiecare an care trece, aceste cupluri continuă să ne inspire și să ne amintească de puterea și durabilitatea iubirii adevărate.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News