Înălţarea Domnului este una dintre cele mai importante sărbători și se celebrează, în fiecare an, la 40 de zile de la Înviere.
![Și anul acesta la Vulcana-Pandele a avut loc o activitate de comemorare a eroilor din comună](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2022/06/Vulcana-Pandele-dambovita-1024x473.jpg)
Totodată în bisericile de pe tot întinsul țării, sunt pomeniți eroii căzuți pe câmpurile de luptă, ca urmare a unei hotărâri a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, prin care se stabilea ca ziua Înălţării Domnului să fie considerată Ziua Eroilor, evocând memoria celor căzuţi de-a lungul veacurilor pe câmpurile de luptă.
![Și anul acesta la Vulcana-Pandele a avut loc o activitate de comemorare a eroilor din comună](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2022/06/Vulcana-Pandele-1024x768.jpg)
Și anul acesta la Vulcana-Pandele a avut loc o activitate de comemorare a eroilor din comună
Au participat preoții din cele două parohii, administrația locală în frunte cu edilul Radu Vasile , cadre didactice și numeroși cetățeni ai comunei noastre.
Glorie Eternă Eroilor Patriei!
Hristos S-a Înălțat!
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News