Ziua Națională a Tineretului este sărbătorită pe 2 mai, anul 2024 este un an în care se vor desfășura patru rânduri de alegeri în România: europarlamentare, locale, parlamentare și prezidențiale. Pe 9 iunie, peste 1,1 milioane de tineri vor avea prima lor experiență de vot. .
Conform International Civic and Citizenship Education Study 2022, elevii români se așteaptă să voteze la alegerile europene într-o măsură mai mare decât în celelalte țări participante la studiu: 77% dintre aceștia susțin că cel mai probabil vor vota la alegerile europene, față de numai 58% media ICCS.