268 de misiuni ale pompierilor dâmbovițeni în perioada 4 noiembrie – 11 decembrie 2022, au fost 223 cazuri medicale, 8 incendii la gospodăriile populaţiei (locuinţe, anexe gospodăreşti etc.), 10 acţiuni la accidente rutiere, 14 acţiuni pentru asistența persoanelor aflate în dificultate, 2 misiuni pentru asanarea muniției neexplodate, 11 acţiuni la alte situaţii de urgenţă.
Au fost executate 20 misiuni de recunoaștere și informare preventivă în localități din raioanele de intervenție, 2 exerciții în teren pentru antrenamentul scafandrilor și 21 acțiuni de verificare la secțiile de ATI ale unităților spitalicești de pe raza județului Dâmbovița.
Inspectorii de prevenire au desfășurat 8 acțiuni de control inopinate, care au vizat unități de comerț. Scopul principal al verificărilor a fost acela al asigurării accesibilității căilor de evacuare și respectarea măsurilor de siguranță și prevenire împotriva incendiilor. Ca urmare a neregulilor constatate au fost aplicate 3 amenzi contravenționale în cuantum total de 15.000 de lei, precum și 5 avertismente.
Puteți intra pe Platforma Națională de Pregătire pentru Situații de Urgență “FII pregătit” pentru consultarea ghidurilor privind modul de comportare în situații de urgență, accesând următorul link: https://fiipregatit.ro
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News