A fost aprobat Programul Național „Școli sigure și sănătoase”, în cadrul ședinței de Guvern de miercuri, 1 martie, inițiat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și Ministerul Educației.
În cadrul programului, coordonat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, se pot realiza, pentru clădirile în care își desfășoară activitatea didactică unitățile de învățământ preuniversitar, cu prioritate pentru cele expertizate și încadrate în clasa I de risc seismic:
✔ lucrări de intervenții pentru consolidare seismică;
✔ lucrări de reabilitare, modernizare, creștere a performanței energetice.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News