Competiția Națională „Școală Europeană” 2023, se adresează tuturor unităților de învăţământ preuniversitar care au fost şi sunt implicate în programele europen.
Dosarele de candidatură se trimit prin poștă, până pe 25 aprilie 2023, pe adresa Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Constanța. Modalitatea de premiere și cuantumul premiilor vor fi aprobate prin ordin de ministru, după ce va fi parcursă etapa de selecție/jurizare, a precizat Ministerul Educației.
Rezultatele finale și lista școlilor câștigătoare vor fi publicate pe site-ul Ministerului Educației, după 25 mai 2023, potrivit apelului lansat Minister.
„La cele 17 ediții ale competiției naționale „Școală Europeană” (2004-2022) au participat 2.289 de unități de învățământ din toate județele țării și 952 dintre acestea au primit certificatul și trofeul „Școală Europeană”, potrivit Ministerului Educației.
Documentele necesare pentru depunerea candidaturii în competiția națională „Școală Europeană” 2023
- „Formularul-tip de candidatură pentru anul 2023 (disponibil pe site-ul M.E.), tehnoredactat în limba română, semnat și ștampilat/semnat electronic;
- Portofoliu ilustrativ;
- Proiectul de dezvoltare instituţională (P.D.I. sau P.A.S.) aprobat de C.A. al unității de învățământ (o copie, avizată la zi de directorul școlii şi ştampilată pe prima pagină/semnată electronic);
- Planul managerial pentru anul școlar 2020-2021, Planul managerial pentru anul școlar 2021-2022 și Planul managerial pentru anul școlar 2022-2023 (copii avizate de directorul școlii şi ştampilate/semnate electronic);
- Avizul inspectoratului școlar (formular disponibil pe site-ul M.E.).
- Cele 4 documente manageriale (de la pct. c și d) pot fi transmise și în format electronic (pdf) pe Memory Stick. Înainte de a fi scanate, asigurați-vă că documentele au fost avizate de către conducerea unității de învățământ/semnate electronic. Verificați dacă aceste documente au fost încărcate pe suportul electronic și pot fi vizualizate”.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News