De 21 de ani, Festivalul Dovleacului are loc la Vulcana Pandele, dovleacul cel bun de plăcinte a fost transformat într-o emblemă a toamnei.
Dovleacului i-a fost închinat şi un festival, în care toţi participanţii se pot mândri cu roadele strânse dar și cu renumita plăcintă cu dovleac. Acest eveniment are loc în fiecare an, de Sfânta Preacuvioasa Parascheva și ne demonstrează cu tărie că de la an la an cultura și tradițiile sunt la mare preţ în Vulcana Pandele. Acestui eveniment i-a dat naștere în urmă cu 21 de ani, omul inimos Florina Voicu, directorul Căminului Cultural „Izvor de Apă Vie”, având alături comunitatea.
![De 21 de ani, Festivalul Dovleacului la Vulcana Pandele, în zi de mare sărbătoare creștină- Sfânta Cuvioasă Parascheva. VIDEO](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/10/vulcana-pandele-festivalul-dovleacului.jpg)
Administrația locală condusă de primarul Radu Vasile și viceprimarul Bogdan Scîrtoaje susțin promovarea tradițiilor în comunitate alături de cetățeni dar și alți parteneri.
![De 21 de ani, Festivalul Dovleacului la Vulcana Pandele, în zi de mare sărbătoare creștină- Sfânta Cuvioasă Parascheva. VIDEO](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/10/placinta-festivalul-dovleacului.jpg)
Devenit deja tradiție, festivalul a avut și anul acesta ca atracție principală plăcinta cu dovleac, dovleacul, distracția și voia bună!
Anul acesta s-a realizat o plăcintă aniversară lungă de 21 de metri pentru a marca cea de-a XXI-a ediţie a Festivalului Dovleacului.
Căminul Cultural ” Izvor de Apă Vie” și administrația locală de la Vulcana Pandele au pregătit un program deosebit: târgul producătorilor locali din comună, atelierul de pictat pe bostani, dansuri populare cu ansambluri din comunele dâmbovițene dar și un spectacol de excepție cu invitați.
Ca de fiecare dată, nu au lipsit invitaţii de la județ.Edilul Radu Vasile a fost gazdă primitoare pentru președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia, secretarul de stat – Ionuț Săvoiu, primarul municipiului Târgoviște- Cristian Stan, vicepreședintele CJ Dâmbovița, Luciana Cristea, parlamentarii PSD Carmen Holban și Radu Popa dar și consilieri județeni. Edilul Radu Vasile a ținut să transmită gândurile bune si aprecierile tuturor gospodarilor din comuna Vulcana Pandele dar și tuturor partenerilor acestui eveniment.” Muzică, joc și voie bună la cea de-a 21-a ediție a Festivalului Dovleacului. Plăcinta cu dovleac a măsurat anul acesta 21 m și a fost așteptată cu nerăbdare de cei prezenți. Mulțumim tuturor celor care au participat! Vă așteptăm și anul viitor!”, a transmis primarul comunei Vulcana Pandele, Radu Vasile.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News