Echinocțiul de primăvară va avea loc luni, 20 martie 2023, la 23:24, ora României, și marchează din punct de vedere astronomic începutul primăverii.
Acest fenomen nu se întâmplă simultan pe întreg globul, în special din cauza diferenței de fus orar. În 2023, de exemplu, țările care sunt pe fus orar cu cel puțin o oră înaintea României, vor marca echinoțiul cu o zi mai târziu.
La echinocțiul din martie, emisfera nordică și emisfera sudică primesc cantități aproximativ egale de lumină solară.
În cele mai multe locații de pe Pământ (Polul Nord și Ecuator fiind excepții) cantitatea de lumină naturală a crescut în fiecare zi după solstișiul de iarnă. Acum, ziua va începe să fie mai lungă decât noaptea, iar cantitatea de lumină va continua să crească în fiecare zi, până în luna iunie când va avea loc solstițiul de vară.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News