Elevul Bogdan Lixandru, de la Școala Gimnazială Colacu, îndrumat de profesorul Constantin Vidroiu, a obținut locul al II – lea la Concursul județean sportiv ”Prietenii șahului”.
![Elevul Bogdan Lixandru, de la Școala Gimnazială Colacu, pe podiul la Concursul județean sportiv ”Prietenii șahului”](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/05/Bogdan-Lixandru-racari.jpg)
”Șahul este gimnaziul minții.” Blase Pascal
Ambiție, perseverență, răbdare sunt cuvinte care îl definesc pe tânărul și talentatul Bogdan Lixandru, elev al Școlii Gimnaziale Colacu. Acest rezultat nu este o surpriză, Bogdan fiind un elev care a obținut constant rezultate școlare foarte bune și se care se implică în majoritatea activităților educative desfășurate la nivelul școlii.
Primaria Răcari și conducerea unității școlare îi transmit un mesaj elevului Bogdan Lixandru: ” Felicitări, Bogdan! Și nu uita că fiecare maestru de șah a fost cândva un începător!”
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News