În ultima zi a anului, autoritățile din domeniul drumurilor din Iași au fost confruntate cu o veste șocantă: furtul a 40 de panouri parazăpezi, esențiale pentru prevenirea înzăpezirii, de pe terenul agricol din proximitatea DN 28, în localitatea Războieni, județul Iași. Informația a fost adusă la cunoștința publicului prin intermediul paginii de Facebook a DRDP Iași.
La revizia obișnuită desfășurată pe sectoarele de drum din administrare, lucrătorii Secției Drumuri Naționale Iași au depistat în această dimineață absența a 40 de panouri parazăpezi, iar urmele lăsate pe câmp indică faptul că hoții au utilizat un autovehicul pentru transportul acestora. Prejudiciul nu constă doar în valoarea de inventar a panourilor metalice sustrase, ci și în riscul iminent de înzăpezire la care este expus sectorul de drum menționat în cazul ninsorilor și viscolului.
În prezent, poliția a fost notificată pentru a demara ancheta și identificarea autorilor acestui furt deosebit de periculos. Autoritățile solicită sprijinul comunității și îndeamnă orice persoană care deține informații relevante să contacteze Poliția pentru a contribui la identificarea și prinderea hoților, precum și la recuperarea panourilor furate.
„Facem un apel către cetățeni să fie vigilenți și să raporteze orice informație care ar putea ajuta la soluționarea acestui caz. Este o problemă care afectează nu doar patrimoniul public, ci și siguranța circulației în acea zonă în perioadele de iarnă mai aspre”, a declarat un reprezentant al DRDP Iași.
Întrucât riscul de înzăpezire afectează întreaga comunitate, colaborarea cetățenilor cu autoritățile este esențială pentru a asigura siguranța pe șoselele din județul Iași.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News