În atmosfera caldă a sărbătorilor de iarnă, Penitenciarul Mioveni devine martorul unui gest inedit al deținuților care, cu ocazia zilei de 10 decembrie 2023, au ales să împartă cu cei din comunitatea lor rația de pâine. Cu toate că gestul lor poate părea modest în ochii unora, acest act de generozitate aduce o notă de umanitate și solidaritate într-un context mai puțin obișnuit.
![În atmosfera caldă a sărbătorilor de iarnă, Penitenciarul Mioveni devine martorul unui gest inedit al deținuților care, cu ocazia zilei de 10 decembrie 2023,](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/donare-paine.jpg)
În cadrul bisericii de lemn din zona A-urilor, locuitorii din Mioveni au primit pâinea destinată deținuților, fapt marcat și apreciat de conducerea penitenciarului. Subcomisarul de poliție penitenciară, Patric Daniel Ghebaru, a subliniat importanța acestui gest de milostenie, evidențiind că, pentru comunitatea lor, este un act demn de laudă.
![În atmosfera caldă a sărbătorilor de iarnă, Penitenciarul Mioveni devine martorul unui gest inedit al deținuților care, cu ocazia zilei de 10 decembrie 2023,](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/penitenciarul-mioveni-arges.jpg)
„La bisericuța noastră de lemn din zona A-urilor, locuitorii din orașul Mioveni au primit pâinea ce se cuvenea persoanelor private de libertate în data de 10 decembrie 2023. Poate nu e mult ce au făcut și poate e ceva nesemnificativ pentru alții, însă gestul milostenie lor, pentru noi, e unul ce merită a fi lăudat și apreciat.” , a transmis conducerea Penitenciarului Mioveni ce se află sub comanda subcomisarului de poliție penitenciară, Patric Daniel Ghebaru.
![În atmosfera caldă a sărbătorilor de iarnă, Penitenciarul Mioveni devine martorul unui gest inedit al deținuților care, cu ocazia zilei de 10 decembrie 2023,](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/paine-penitenciar-mioveni.jpg)
Producția de pâine în Penitenciarul Mioveni se desfășoară cu resurse proprii, folosind făină produsă în unitate, apă, drojdie și puțină sare. Cu aceste ingrediente simple, dar sub îndrumarea și îndemnul unității penitenciare, deținuții devin producători de pâine, aducând un plus de valoare și conștientizare asupra importanței ajutorării celor din jur.
Este demn de menționat faptul că producția zilnică depășește cifra de 700 de pâini, iar această activitate lucrativă din brutărie este realizată exclusiv de către persoanele private de libertate. Prin această inițiativă, deținuții sunt implicați nu doar în producția de pâine, ci și în sprijinirea comunității, într-un schimb benefic de solidaritate reciprocă.
Conducerea penitenciarului subliniază că această activitate nu este doar un prilej de a oferi deținuților oportunitatea de a dobândi noi abilități în arta panificației penitenciare, ci și un mod de a-i integra într-un sistem în care ei pot contribui pozitiv la binele comun.
În concluzie, gestul deținuților din Penitenciarul Mioveni de a dona rația de pâine comunității reprezintă un exemplu de solidaritate și implicare în spiritul sărbătorilor de iarnă. Aceste acțiuni nu doar aduc o schimbare benefică în viețile deținuților, ci demonstrează și faptul că, în ciuda circumstanțelor, o comunitate poate să se unească în jurul valorilor umane fundamentale.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News