Mare necaz, Biserica de lemn din Borsa a luat foc, astăzi, în ziua de Florii, incendiul este foarte puternic, conform imaginilor postate pe retelele de socializare.
La fața locului au intervenit mai multe echipaje de pompieri.
„În acest moment se intervine cu patru echipaje de stingere, din cadrul Gărzii de Intervenție Borșa și Secției de Pompieri Vișeu de Sus și un echipaj medical Smurd. Până la acest moment nu au fost raportate victime, se lucrează pentru localizare și lichidare. Având în vedere că este o biserică din lemn, probabil că intervenția va dura mai multe ore, dar nu știm în acest moment cu exactitate. Colegii mei intervin cu autospecialele de stingere și dacă nu vor mai avea apă în autospeciale, vor apela la hidranți și alte surse de alimentare „, a declarat Ioana Gonczi, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Maramureș.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News