Parada BABEL a adus o explozie de culori și diversitate culturală în municipiul Târgoviște.
În cadrul festivalului Babel, participanți din diferite colțuri ale lumii au defilat pe principalele artere ale orașului, începând de la Parcul Chindia și continuând pe Calea Domnească, Bulevardul Mircea cel Bătrân și Strada Poet Grigore Alexandrescu.
Organizatorii au reușit să aducă împreună artificieri, motocicliști, mașini ale festivalului, voluntari și participanți din diverse țări, creând un periplu al prieteniei care a captivat atenția comunității locale. Locuitorii au avut ocazia să se bucure de arta și cultura internațională aduse în inima orașului, iar evenimentul a transmis un puternic mesaj despre diversitate și unitate culturală.
Această paradă plină de energie a reprezentat un moment deosebit pentru Târgoviște, evidențiind frumusețea diversității culturale și oferind oportunitatea de a celebra împreună diferite tradiții și expresii artistice.
Prin urmare, PARADA BABEL a demonstrat încă o dată capacitatea festivalului de a transforma orașul într-un loc plin de viață și diversitate culturală, oferind o experiență memorabilă atât localnicilor, cât și vizitatorilor.
Ediţia din acest an a Festivalului Internaţional al Artelor Spectacolului Babel se desfăşoară sub înaltul patronaj al prim-ministrului României.
![Parada BABEL a adus o explozie de culori și diversitate culturală în municipiul Târgoviște.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/06/PARADA-BABEL-2024-.jpg)
Organizator al Festivalului Babel este Teatrul „Tony Bulandra”, cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Târgovişte.
Menționăm că întreg evenimentul este finanțat de Primăria Municipiului Târgoviște, de Ministerul Culturii și are ca partener media Radio România. Sponsorul principal este UniCredit Bank, parteneri oficiali de mobilitate Flamicom și Mavexim. În plus, a susținerea sponsorilor Rondocarton (Simbolul calității), Cicom (Fabrica de înghețată), C.A.R. Învățământ Târgoviște, Rotary Club Târgoviște, Biotel (Echipamente electrice), Bergenbier și a partenerilor ANSR (Asociația Națională a Surzilor din România), SonoArt, Dâmbovița Mall, Holo (The future is hologramic). Tuturor le suntem extrem de recunoscători.
Programul complet al festivalului poate fi consultat pe site-ul babelfest.ro.