Polițiștii rutieri acționează la această oră cu 39 de aparate radar în întreg județul Dâmbovița, 130 de polițiști sunt deja prezenți pe principalele drumuri naționale și județene din Dâmbovița
Peste 130 de polițiști rutieri dâmbovițeni sunt deja prezenți pe principalele drumuri naționale și județene, pentru prevenirea accidentelor grave și fluidizarea traficului pe căile de acces din zona lăcașurilor de cult și a stațiunilor turistice.
În weekendul prilejuit de sărbătoarea Floriilor și a Paștelui Catolic, poliţiştii se vor afla în stradă, pentru asigurarea unui climat de ordine şi siguranţă publică şi prevenirea producerii oricăror evenimente negative.
În perioada 7 – 10 aprilie a.c., la nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au fost suplimentate efectivele de ordine și siguranță publică.
Sunt la datorie polițiști din structurile de ordine publică, poliție rutieră, dar și de la celelalte structuri: investigaţii criminale, investigarea criminalităţii economice, luptători de intervenţie rapidă şi poliţişti de la arme, explozivi şi substanţe periculoase.
Pentru prevenirea accidentelor de circulație grave și menținerea unei atitudini prudente în trafic, în cele patru zile, polițiștii rutieri vor acționa cu 39 de aparate radar în întreg județul.
Activităţile vor fi desfăşurate în sistem integrat, împreună cu celelalte instituţii cu atribuţii în asigurarea ordinii şi liniştii publice, iar structurile de poliţie transporturi vor asigura măsurile de ordine publică, în trenurile de călători, stațiile și triajele de cale ferată.
De asemenea, polițiștii vin în sprijinul conducătorilor auto cu următoarele recomandări:
Circulaţi cu viteză adaptată condiţiilor din trafic, în special când se circulă în coloană şi nu uitaţi de politeţea rutieră. De asemenea, pentru un plus de siguranţă, în mers, măriţi distanţa dintre vehicule.
Conduceţi prudent, fără bruscarea comenzilor autoturismului, asiguraţi-vă temeinic înainte de efectuarea fiecărei manevre şi evitaţi depăşirile care, în condiţii de vizibilitate redusă şi carosabil umed, se dovedesc extrem de periculoase.
Respectaţi regimul legal de viteză! Poliţiştii rutieri reamintesc că viteza excesivă şi cea neadaptată la condiţiile meteo, de drum sau trafic, reprezintă unul dintre principalii factori generatori ai accidentelor rutiere în România.
Pietonilor le recomandăm să-şi sporească atenţia şi să traverseze numai după ce sunt siguri că o pot face în siguranţă. Este recomandat să evite, pe cât posibil, folosirea părţii carosabile, mai ales după lăsarea întunericului şi în condiţii de vizibilitate redusă.
În caz de nevoie sau dacă aţi asistat ori aveţi cunoştinţă despre comiterea vreunei fapte antisociale, apelaţi cu încredere la cel mai apropiat poliţist ori sunaţi la 112 – Apelul Unic de Urgenţă!
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News