RESPONSABILITATEA și PROTECȚIA INDIVIDUALĂ, SINGURELE ARME în lupta cu VALUL 6 de COVID-19, care de la o zi la alta pune stăpânire pe toată România.
Lupta cu virusul ține de-acum-ca și în cazul caniculei, de exemplu – de protecția individuală, de măsurile pe care și le ia fiecare. Subvarianta BA.5 a Omicron este mai contagioasă, singurul element este nou, faptul că determină o reactivitate a anticorpilor mai scăzută, de unde vedem și din ce în ce mai multe cazuri de reinfectări. Oameni care s-au infectat în trecutul apropiat nu au dobândit o imunitate suficient de mare ca urmare a trecerii prin boală și atunci se pot îmbolnăvi.
Recomandarea de bază rămâne purtarea măștii în spații aglomerate, mai ales dacă sunt și închise. Evitarea contacului cu persoane care nu locuiesc în aceiași locuință, mai ales staționarea la aceiași masă si la distanțe mai mici de 1,5 metri.Regulile de igienă respectate cu strictețe.
„Sunt două scenarii: unul, să se atingă vârful mai repede, la începutul lunii august, iar cel de-al doilea scenariu – să se întâmple undeva spre sfârșitul lunii august. Oricum ar fi, vedem că e o creștere a numărului de cazuri”, a punctat secretarul de stat Andrei Baciu.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News