Sancțiuni de până la 10.000 de lei, tichetele de vacanţă nu sunt transmisibile și pot fi folosite doar de către titular, pe baza actului de identitate.
Comercializarea lor este sancționată cu amenzi de până la 10.000 de lei. „(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei acceptarea de către unitatea afiliată spre comercializare a tichetelor de vacanţă de către alte persoane decât titularul tichetului de vacanţă.
(2) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 la 10.000 lei şi retragerea certificatului de clasificare, respectiv a licenţei de turism acceptarea de către unităţile afiliate de tichete de vacanţă pentru achiziţionarea de servicii care nu îndeplinesc condiţiile pachetului minim de servicii prevăzut la art. 1 alin. (7).
(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei fapta unităţii afiliate de a da rest în bani la tichetul de vacanţă”, se arată în documentul Ministerului Finanțelor făcut public pe 12 ianuarie 2023.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News