Într-un moment deosebit, noua Școală Gimnazială din Răzvad a fost onorată de vizita reprezentanților Comisiei Europene și ai Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia (ADR Sud-Muntenia). Această vizită specială a avut loc în contextul finalizării cu succes a proiectului de modernizare și dotare a Școlii Gimnaziale Răzvad, care a beneficiat de finanțare prin Programul Operațional Regional (POR).
![Într-un moment deosebit, noua Școală Gimnazială din Răzvad a fost onorată de vizita reprezentanților Comisiei Europene și ai Agenției pentru Dezvoltare Regională](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/11/Scoala-Gimnaziala-Razvad1.jpg)
La data de 11 septembrie, școala și-a deschis porțile într-o ceremonie de inaugurare, marcând astfel finalizarea lucrărilor de modernizare și dotare, cu aproape patru luni mai devreme decât termenul contractual stabilit inițial.
![Într-un moment deosebit, noua Școală Gimnazială din Răzvad a fost onorată de vizita reprezentanților Comisiei Europene și ai Agenției pentru Dezvoltare Regională](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/11/Scoala-Gimnaziala-Razvad-emanuel-spataru.jpg)
Proiectul, intitulat „Reabilitare Modernizare Dotare și Împrejmuire Școala Gimnazială Răzvad,” a avut ca rezultat o unitate școlară dotată cu săli de clasă spațioase, luminoase și laboratoare moderne, oferind condiții optime pentru educația a peste 250 de copii. Valoarea totală a acestui proiect s-a ridicat la 9.347.806 lei fără T.V.A., din care suma eligibilă de 8.180.380 lei a fost finanțată prin ADR Sud-Muntenia, în cadrul Axei 10.
![Într-un moment deosebit, noua Școală Gimnazială din Răzvad a fost onorată de vizita reprezentanților Comisiei Europene și ai Agenției pentru Dezvoltare Regională](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/11/Scoala-Gimnaziala-Razvad-emanuel-spataru1.jpg)
Primarul comunei Răzvad, Emanuel Spătaru, a transmis un mesaj de bucurie și mândrie cu privire la realizările echipei administrative. Cu ocazia Galei Regio-pasaport spre dezvoltare în Sud-Muntenia, reprezentanții Comisiei Europene și ai ADR Sud-Muntenia au vizitat Școala Gimnazială Răzvad. Primarul a subliniat impactul pozitiv al finanțărilor europene asupra comunităților locale, evidențiind transformările benefice aduse în special copiilor.
![Într-un moment deosebit, noua Școală Gimnazială din Răzvad a fost onorată de vizita reprezentanților Comisiei Europene și ai Agenției pentru Dezvoltare Regională](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/11/Scoala-Gimnaziala-Razvad-emanuel-spataru2.jpg)
„Au fost bucuroși să vadă, că într-adevăr banii europeni schimbă cu adevărat comunitățile locale în bine, și aici în mod special pe copii! Au găsit la Răzvad, elevi frumoși, profesori buni, dar și condiții cu adevărat europene. Suntem bucuroși că Răzvadul ajunge acolo unde îi este locul, printre cei mai buni,” a subliniat primarul Spătaru, exprimându-și satisfacția față de reușita acestui proiect care aduce un plus de valoare educației locale.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News