Școala nr. 9 „Grigore Alexandrescu” din Târgoviște, a intrat în reabilitare printr-un proiect important de renovare energetică.
Finanțarea lucrărilor în valoare de 10.000.000 lei, este asigurată prin PNRR, Componenta C5 – Runda 2 – Valul renovării.
Se vor face lucrări de termoizolare, schimbare a tâmplăriei, refacere a sistemului de încălzire, instalare de echipamente pentru energie regenerabilă, modernizare a sistemelor de climatizare și iluminat, precum și refacere a sistemului de colectare a apelor meteorice.
Primarul municipiului Târgovişte, Cristian Daniel Stan alături de viceprimarii Monica Ilie și Cătălin Rădulescu, a susținut o conferință de presă pe șantierul Școlii.
Administrația locală târgovișteană mai are încă două proiecte importante care vor fi derulate la această școală. Unul este proiectul de dotări care vizează mobilier, dotări didactice și de laborator și care se implementează la toate unitățile de învățământ preuniversitar din municipiul Târgoviște.
Primarul Cristian Daniel Stan a menționat că are și un proiect pentru realizarea unei baze sportive.