Transportul școlar din tot județul Dâmbovița, a fost verificat de polițiștii rutieri .
În dimineața de 27 octombrie, în intervalul orar 07:00-08:00, poliţia rutieră dâmboviţeană a desfăşurat acțiune pentru creşterea siguranţei elevilor, prin reducerea riscului de producere a accidentelor rutiere în care ar putea fi implicate autovehiculele special destinate transportului de elevi, precum şi verificarea respectării destinaţiei exclusive a acestor autovehicule.
![Transportul școlar din tot județul Dâmbovița, a fost verificat de polițiști](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/10/transport-scolar.jpg)
În cadrul controalelor, poliţiştii rutieri au verificat respectarea destinaţiei exclusive a acestor vehicule, starea psihofizică a conducătorului autovehiculului destinat transportului şcolar, deținerea permisului de conducere și a categoriei necesare tipului de autovehicul, deținerea și valabilitatea inspecției tehnice periodice a vehiculului, precum şi a asigurării obligatorii de răspundere civilă auto.
Astfel, au fost oprite pentru control 25 de autovehicule, toți conducătorii acestora fiind testați pentru depistarea consumului de alcool la volan.
Ca urmare a abaterilor constatate, poliţiştii rutieri au aplicat 11 sancţiuni contravenţionale, din care 4 pentru neutilizarea centurii de siguranţă şi 2 pentru lipsa documentelor obligatorii prevăzute de lege.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News