ULTIMA ORĂ: Ministerul de Interne a informat că aproximativ 300 de radare sunt pe pe străzi, vizat și județul Dâmbovița, polițiștii rutieri sunt deja în stradă, nu mergeți pe deviza e Crăciun, acționează în special în punctele cu risc crescut de producere a unor accidente și trafic intens. Au fost organizate 450 de filtre.
Acţiunile pentru prevenirea accidentelor de circulaţie şi creşterea siguranţei în trafic continuă, fiind dejs efectuate 3.054 de testări cu dispozitive etilotest/alcooltest şi 110 cu aparatul din dotare, pentru depistarea conducătorilor aflaţi sub influenţa substanţelor psihoactive”, au precizat poliţiştii.
În cadrul acţiunii Blocada, poliţiştii au constatat 37 de infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, dintre care 16 de conducere sub influenţa alcoolului şi 14 de conducere sub influenţa drogurilor. Au fost reţinute 254 de permise de conducere, dintre care 44 pentru alcool şi 63 pentru viteză. Totodată, au fost retrase 125 certificate de înmatriculare
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News