Valorile termice diurne vor fi în scădere față de ziua precedentă, iar în est, sud și parțial în centru se vor apropia de normele climatologice ale mijlocului lunii martie. Cerul va fi mai mult noros; local și temporar va ploua în Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Transilvania și Moldova și doar izolat posibil în rest, iar la munte în special la altitudini de peste 1500 m, vor predomina ninsorile.
![Valorile termice diurne vor fi în scădere față de ziua precedentă, iar în est, sud și parțial în centru se vor apropia de normele climatologice](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/vremea-ploaie-1024x473.jpg)
Trecător, precipitații mixte se pot semnala la începutul intervalului în nord-estul țării și în depresiunile Carpaților Orientali. Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime se vor încadra de la 3…5 grade în jumătatea nordică a Moldovei și până în jurul a 13 grade în Banat și vestul extrem al Olteniei, iar minimele vor fi cuprinse între 0 și 6 grade.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News