Voci din PSD spun că E-factura este calvarul utilizatorilor. Începutul anului 2024 e unul de coșmar pentru antreprenorii, în calitate de utilizatori ai programului E-factura.
Aceștia întâmpină dificultăți ce constau în diverse erori (la logarea în SPV, la emiterea ori descărcarea facturilor sau facturi cu același număr care apar de mai multe ori).
Trebuie spus clar și răspicat:
NU UTILIZATORII SUNT DE VINĂ PENTRU SINCOPELE ȘI PROBLEMELE CONSTATATE
” ⚠️ În niciun caz utilizatorii nu pot fi blamați, criticați, așa cum procedează dl ministru al Finanțelor, Marcel Boloș, inventariind „greșelile” acestora.
⚠️ Ministerul Finanțelor, cel care a venit cu acest sistem, era dator să prezinte un ghid al erorilor și modul în care pot fi ele rezolvate.
⚠️Nimeni, oriunde în lume, nu critică utilizatorul unei aplicații informatice și nu-l face vinovat pentru că nu se descurcă.
Dimpotrivă❗
⚠️ Grija primordială este ca aplicația să fie cât mai prietenoasă și mai atractivă, iar utilizatorului i se acordă tot sprijinul, inclusiv prin facilități, explicații ori demonstrații.
Este evident că problema este la aplicație, la întregul mecanism, care în loc să fie simplu, ușor de utilizat, intuitiv, este perfect opusul și supune utilizatorul unui veritabil test de anduranță și pricepere.
Problema este la aplicație, care nu ar trebui să permită, spre exemplu, înregistrarea aceleiași facturi, cu același număr de înregistrare, de 2 sau mai multe ori.
‼️E-FACTURA este un sistem vital, de importanță și amploare națională
👉Prin urmare ANAF, Ministerul Finanțelor ar trebui să-și revizuiască atitudinea și să comunice, explicând pe înțelesul oamenilor și mai ales simplificând procesul.” , a transmis
deputat PSD, Viorica Sandu.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News