Colegiul Național Pedagogic „Constantin Cantacuzino” din Târgoviște a obținut locul I la concursul „EU şi UE – cetățenie europeană activă”.
![Colegiul „Constantin Cantacuzino” din Târgoviște a obținut locul I la concursul „EU şi UE – cetățenie europeană activă”](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/EU-si-UE-targoviste-.jpg)
„EU şi UE – cetățenie europeană activă” este concursul de cunoștințe și abilități organizat de Biblioteca Județeană „I.H. Rădulescu” Dâmbovița și Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița a ajuns anul acesta la ediția a XIV-a. Destinat elevilor de liceu, concursul are ca obiectiv popularizarea şi familiarizarea cu principiile, obiectivele şi politicile Uniunii Europene, cu normele de constituire şi funcționare a principalelor instituții ale Europei unite, cu valorile comune şi dimensiunile identității europene.
![Colegiul „Constantin Cantacuzino” din Târgoviște a obținut locul I la concursul „EU şi UE – cetățenie europeană activă”](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/EU-si-UE-targoviste.jpg)
Anul acesta podiumul a fost ocupat de echipajele:
Colegiului Național Pedagogic „Constantin Cantacuzino” din Târgoviște – locul I
Colegiului Național „Vladimir Streinu” din Găești – locul II
Colegiului Economic „Ion Ghica” din Târgoviște – locul III