Astăzi, comuna Mătăsaru a fost martora unui moment semnificativ pentru dezvoltarea sa, odată cu inaugurarea unui dispensar medical nou construit, realizat prin Programul Național de Dezvoltare Locală. Dispensarul, în valoare de aproximativ 1.800.000 de lei, reprezintă un pas important în asigurarea accesului la servicii medicale de calitate pentru locuitorii acestei comunități.
![Inaugurarea Dispensarului Medical în Comuna Mătăsaru: Un pas semnificativ pentru Sănătatea Comunității](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/dispensar-matasaru.jpg)
Acest proiect vine în sprijinul cetățenilor din Mătăsaru, oferindu-le un cadru modern și bine echipat pentru îngrijirea și tratamentul medical. De asemenea, el aduce beneficii semnificative și pentru medici, furnizându-le infrastructura necesară pentru a-și desfășura activitatea în condiții optime.
![Inaugurarea Dispensarului Medical în Comuna Mătăsaru: Un pas semnificativ pentru Sănătatea Comunității](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/dispensar-matasaru-.jpg)
În același timp, pentru a asigura un mediu de viață sănătos și sustenabil pentru locuitorii comunei, au început lucrările de extindere cu peste 22 de km a rețelei de canalizare. Acest proiect de extindere, în valoare de peste 58.000.000 de lei, nu doar că va îmbunătăți infrastructura de canalizare, ci va permite și racordarea a peste 1.000 de gospodării la noua rețea, contribuind astfel la creșterea calității vieții în Mătăsaru.
În acest context, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a declarat: „Sunt mândru să văd că eforturile noastre comune dau roade în comuna Mătăsaru. Dispensarul medical și extinderea rețelei de canalizare reprezintă doar începutul unei serii de inițiative menite să aducă progres și prosperitate în această comunitate. Ne angajăm să continuăm să colaborăm strâns cu administrația locală și cu locuitorii pentru a aduce noi proiecte și investiții care să sprijine dezvoltarea și bunăstarea tuturor.”
Aceste proiecte nu doar consolidează infrastructura și serviciile din comuna Mătăsaru, ci evidențiază și angajamentul ferm de a susține și promova dezvoltarea locală în întreg județul Dâmbovița.