INEDIT: Traseul ”Descoperă Pădurea de lângă noi” a fost inaugurat de către Romsilva – Directia Silvica Arad și Parcul Natural Lunca Mureșului.
Traseul tematic ,,DESCOPERĂ PĂDUREA DE LÂNGĂ NOI” este amplasat în apropierea orașului Arad, la doar 3 km de centru, într-o zonă cu păduri administrate de către Direcția Silvica Arad prin Ocolul Silvic Iuliu Moldovan. Zona se suprapune și peste Parcul Natural Lunca Mureșului.
Traseul pleacă de la Centrul de Vizitare Ceala al Parcului Natural Lunca Mureșului și are ca finalitate Balta Măltărețu.
Coordonate GPS:
➡️ 46.157902 / 21.273834 din zona sediului Parcului Natural Lunca Mureșului
➡️46.161673 / 21.263963 din zona Bălții Măltăreț
Traseul este de dificultate ușoara, are o lungime de aproximativ 1,5 km si surprinde diferite faze de dezvoltare ale arborilor din fondul forestier, de la stadiul de puieți pana la arbori maturi.
Pe traseu sunt amplasate o serie de panouri informative, dar și coduri QR, care odată scanate, de către vizitatori, deschid o perspectivă atractivă și interactivă în legătură cu pădurea și aria naturală protejată.
Turiștii vor străbate zone cu arbori maturi de stejar si frasin, arbori tineri de nuc american, dar și ochiuri de regenerare cu puieți tineri. Pe traseu se vor putea observa în zbor diferite pasări, dar și urme sau cărări ale mamiferelor. La sfârșitul traseului se ajunge la Balta Maltaret, care este populată de o familie de lebede care anul acesta a reușit sa crească pamă la maturitate 6 pui, dar și alte specii de păsări, precum rațe sălbatice, cormorani, stârci, etc.
ℹ️ Marcaj: C mare culoare verde încadrat într-un pătrat alb
◾Perioada de vizitare: tot timpul anului
◾Condițiile de vizitare: Traseul se poate parcurge fără însoțitor sau cu însoțitor (ranger), prin solicitare prealabilă
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News