O turistă daneză rătăcită în zona montană, a fost găsită de jandarmii montani care miercuri seară pe când se pregăteau să-și încheie serviciul și să coboare în stațiune, au observat o turistă dezorientată, din a cărei atitudine reieșea faptul că se rătăcise.
Cum afară se lăsase deja întunericul, instalațiile de transport pe cablu nu mai funcționau, pentru colegii noștri a fost foarte clar faptul că trebuie să ajungă cât mai repede la ea, pentru a o ajuta.
Femeia, originară din Danemarca, le-a spus jandarmilor că a plecat în drumeție de pe Tâmpa și că intenționa să ajungă tot în Brașov, dar s-a rătăcit și astfel a ajuns în Postăvaru.
Turista a fost coborâtă în siguranță la baza masivului, ea neavând probleme medicale și a fost ajutată să revină la locația unde era cazată în municipiul Brașov.
Pentru a scurta durata deplasării, jandarmii au primit sprijinul angajaților de la Domeniul Schiabil Poiana Brașov care au preluat-o cu un vehicul de la jumătatea traseului.
Ca în multe alte cazuri, jandarmii s-au aflat în locul potrivit pentru a fi de ajutor și pentru a scurta stresul și neliniștea provocate de pierderea unui traseu.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News