Primăria Răcari a organizat o nouă acțiune de plantare stejari intitulată „Plantăm speranța în Pădurea Parașutiștilor”.
![Primăria Răcari a organizat o nouă acțiune de plantare stejari intitulată "Plantăm speranța în Pădurea Parașutiștilor".](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/marius-caraveteanu.jpg)
Joi, 14 decembrie 2023, administrația de la Răcari alături de localnici, elevi, cadre didactice și invitați, printre ei numărându-se și Vlad Drugă, comisarul șef al Gărzii de Mediu Dâmbovița, și-au unit forțele și au participat la acțiunea de plantare din Pădurea Parașutiștilor din Cartierul Tineretului din Ghimpati, oraşul Răcari.
![Primăria Răcari a organizat o nouă acțiune de plantare stejari intitulată "Plantăm speranța în Pădurea Parașutiștilor".](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/plantare-racari.jpg)
Pădurea Parașutiștilor de la Răcari, este un proiect ambiţios care a luat naştere în 2019, atunci când au fost plantaţi 100 de stejari. Este un eveminent de suflet al primarului oraşului Răcari, Marius Caraveţeanu, fost paraşutist.
![Primăria Răcari a organizat o nouă acțiune de plantare stejari intitulată "Plantăm speranța în Pădurea Parașutiștilor".](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/plantare-racari-dambovita.jpg)
Administraţia locală a răspuns, astfel, provocării lansate în urmă cu patru ani de către generalul de brigadă (r.) dr. Marius Dumitru Crăciun, fost commandant al Batalionului 64 Paraşutişti şi militarii în rezervă ai fostului Regiment 64 parasutişti din Boteni, iniţiatorii proiectului.
![Primăria Răcari a organizat o nouă acțiune de plantare stejari intitulată "Plantăm speranța în Pădurea Parașutiștilor".](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/copaci.jpg)
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News