Școala Gimnazială din Răcari va beneficia de un proiect amplu de reabilitare, modernizare, extindere și echipare, în cadrul căruia se vor face investiții semnificative pentru îmbunătățirea infrastructurii școlare. Proiectul, cod SMIS 125834, urmărește să ofere elevilor și cadrelor didactice condiții optime de învățare și predare.
Printre obiectivele principale ale proiectului se numără reabilitarea clădirilor existente, modernizarea sălilor de clasă și a spațiilor administrative, extinderea infrastructurii pentru a putea găzdui un număr mai mare de elevi și echiparea școlii cu tehnologii moderne. Aceste măsuri vor contribui la crearea unui mediu educațional propice dezvoltării armonioase a elevilor.
Implementarea acestui proiect va aduce beneficii semnificative comunității locale, oferind oportunități sporite pentru educație de calitate. De asemenea, modernizarea Școlii Gimnaziale din Răcari va consolida rolul acesteia în formarea viitoarelor generații.
Proiectul reprezintă un pas important în direcția asigurării unui învățământ de calitate și a unui mediu sigur și stimulant pentru elevi. Prin aceste investiții, se subliniază importanța educației ca pilon fundamental al dezvoltării durabile a comunității locale.”
Contract de finanțare nr.: 6731/25.02.2021
Valoarea totală a lucrărilor: 22.144.108,62 lei
Finanțare: Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, Axa Prioritară 13 – Sprijinirea regenerării orașelor mici și mijlocii. Este parte a „Proiectului integrat de regenerare urbană, zona SUD, orașul Răcari, județul Dâmbovița” (P.I.R.U. SUD).
Detalii despre proiect:
1. Proiect Tehnic:
• Finalizat în noiembrie 2022.
• Avizat de către ADR Sud Muntenia în ianuarie 2023.
2. Licitația pentru execuția lucrărilor:
• Promovată în două etape: 10.07.2023 și 04.08.2023.
• În prezent, se află în faza de evaluare financiară a ofertelor depuse de agenții economici participanți.
• Estimare finalizare evaluare și desemnare câștigător: 15.07.2024.
Obiective realizate prin proiect:
Obiectul 1: Reabilitare și Extindere Corp Nou (C1)
• Suprafață construită (Sc): 651.60 mp
• Suprafață desfășurată (Sd): 1195.45 mp
Obiectul 2: Reabilitare și extindere corp vechi (C2)
• Suprafață desfășurată (Sd): 1540.50 mp
Obiectul 3: Sală de sport
• Suprafață construită (Sc): 458.80 mp
• Suprafață desfășurată (Sd): 917.60 mp
Obiectul 4: Teren de sport exterior
• Suprafață: 792.00 mp
Obiectul 5: Cabina poartă
• Suprafață: 32.65 mp
Obiectul 6: Amenajare curte
• Loc de joacă: 141.80 mp
• Alei pietonale: 3238.00 mp
• Alei carosabile: 725.50 mp
• Spațiu verde: 2243.15 mp
Parcări:
• Număr total locuri de parcare: 6
• Locuri pentru persoane cu dizabilități: 2
Obiectul 7: Împrejmuire