AVERTISMENT de ULTIMĂ ORĂ! În ultimele 72 de ore camerele de gardă din toată ţara sunt luate cu asalt , medicii specialiști trag deja semnalul de alarmă că este epidemie de scarlatină în şcoli şi grădiniţe.
Boala este extrem de contagioasă şi poate veni cu complicaţii grave dacă nu este tratată corect.REGULILE de protecție sunt foarte importante:
păstrarea distanței, dar și spălatul foarte des pe mâini, dezinfecțiea, masca de protecție chiar dacă simptomele sunt unele foarte ușoare , copiii sunt cei care iau virusul în comunitățile de la grădiniță, dar și de la școală, SE TRANSMITE FOARTE UȘOR SCARLATINA.
În cazul scarlatinei-O BOALĂ CONTAGIOASĂ vorbim despre o complicație a unui streptococ betahemolitic de tip A, iar pentru această boală, medicii dau tratament cu antibiotice. În primele zile, copilul trebuie retras din comunitate, astfel încât boala să nu se răspândească.
„Boala este specifică acelor copii cu vârste de la 5 și până la 14 ani, dar sunt situații când acest streptococ este transmis mai departe și către adulți. Prin urmare, și adulții pot lua această bacterie.
ATENȚIE, persoanele care au un sistem imuntar pot contacta foarte rapid streptococul și nu este exclus să facă complicații. „, spun specialiștii
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News