În această săptămână, polițiștii de la rutieră, sprijiniți de efective de la ordine publică, acționează pentru combaterea principalelor cauze generatoare de accidente de circulație.
În perioada 30 ianuarie – 5 februarie a.c., polițiștii de la rutieră din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, sprijiniți de efective de la ordine publică, acționează pentru combaterea principalelor cauze generatoare de accidente de circulație.
În prima zi de acțiune, activitățile polițiștilor se vor concentra asupra pietonilor care nu respectă regulile de circulație și își pun în pericol viața prin traversarea neregulamentară a străzii.
Mâine, 31 ianuarie, activitățile polițiștilor vor continua în vederea verificării legalității transportului rutier de persoane.
În următoarea zi, în atenția polițiștilor se vor afla abaterile săvârșite de către bicicliști, precum și conducătorii de autovehicule care opresc sau staționează neregulamentar.
Spre sfârșitul săptămânii, polițiștii vor acționa pentru prevenirea accidentelor de circulație produse pe fondul vitezei execesive, a conducerii vehiculelor sub influența alcoolului sau a unor substanțe psihoactive ori utilizării neregulamentare a telefoanelor mobile la volan.
Polițiștii rutieri recomandă tuturor participanților la trafic să respecte cu strictețe regulile de circulație pentru a reduce gradul de victimizare prin evenimente rutiere negative.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News